Evaluarea Naţională pentru elevii clasei a VIII-a

În anul şcolar 2015-2016 simularea Evaluării Naţionale se va desfăşura în perioada 22-24 februarie pentru elevii clasei a VIII-a.

ANUNȚ

Luni, 22 februarie 2016, va avea loc SIMULAREA examenului Evaluare Națională pentru elevii claselor a VIII-a, proba Limba și literatura română, între orele 9.00 – 11.00.

Marți, 23 februarie 2016, va avea loc SIMULAREA examenului Evaluare Națională pentru elevii claselor a VIII-a, proba Matematică, între orele 9.00 – 11.00.

Intrarea elevilor în săli se face în intervalul orar 8.00 – 8.30, pe baza carnetului de elev.

Prezența este obligatorie!

Untitled

Obiectivul simulării examenelor naţionale

• familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naţionale, respectiv a unui examen de bacalaureat naţional, respectiv optimizarea rezultatelor obţinute de către elevii din învăţământul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale/liceale

Calendar pe clase şi discipline

Simuare Evaluare Naţională pentru elevii clasei a VIII-a

• 22 februarie: Limba şi literatura română
  • 23 februarie: Matematică
  • 24 februarie: Limba şi literatura maternă (pentru elevii aparţinând minorităţilor naţionale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă)
  • 4 martie: afişarea rezultatelor

Subiecte

Subiectele vor fi elaborate pe baza conţinuturilor şi a competenţelor asociate acestora prevăzute în programele de examen pentru EN VIII şi Bacalaureat.
    • pentru clasa a VIII-a, programa de examen este disponibilă aici