Aniversare Geo Bogza – 6 februarie

Ziua de 6 februarie 2013, ziua de naştere a patronului spiritual al şcolii, a constituit un prilej de sărbătoare pentru întreg colectivul de cadre didactice şi elevi. Cântece, dansuri moderne,  scenete,  ca si un scurt montaj literar dedicat activitatii scriitorului Geo Bogza, creator al reportajului literar românesc, au fost reunite într-un program artistic care a încântat pe toţi cei de faţă (cadre didactice, elevi, părinţi). Se confirmă în felul acesta, dorinţa vie de a continua frumoasele tradiţii culturale şi înaltele aspiraţii spre o educaţie de calitate transmise din generaţie în generaţie, ca şi faptul că Şcoala Gimnazială „Geo Bogza” rămâne un pol de spiritualitate în comunitatea locală.