Aniversarea a 150 de ani

Aniversarea a 150 de ani de la atestarea documentară a Şcolii Gimnaziale ” Geo Bogza”

Discursul rostit de către d-na director, prof. Aurelia Abaluta

Dragi invitați,

Stimaţi colegi şi părinţi,

Dragi elevi,

Octavian Paler spunea că „orice evocare devine în mod fatal o istorie şoptită a momentului în care amintirea începe să vorbească”.Iată-ne deci astăzi, alături, pentru a evoca împreună istoria celor 150 de ani de existență a școlii noastre.

În tot acest timp, care pentru noi, cei de azi, se înecă în negura timpului, învățători, profesori, elevi și părinți au stat alături, umăr la umăr, pentru a croi drum bun în viață absolvenților școlii noastre. De aceea, și astăzi, ca și odinioară, ne mândrim cu elevii noștri, care an de ancâștigă premii la olimpiade și concursuri școlare sau intră la licee de prestigiu din București, ducând mai departe renumele câștigat de școala noastră în ani de muncă statornică și serioasă.

Că această muncă a fost eficientă şi că dăruirea, eforturile şi convingerile noastre n-au fost în zadar, ne-o arată sala plină din fața mea și atenția ce s-a acordat astăzi aniversării școlii noastre şi pe care am primit-o cu mare bucurie. Suntem convinşi că această apreciere este, în fapt, recunoaşterea unei munci făcute cu dăruire şi responsabilitate, cu o mare investiţie afectivă, cu răbdarea şi puterea de a lua lucrurile din nou de la capăt, până la reuşită.

Toate demersurile întreprinse de școală în numele  învățăturii și al  educației,  pe care cu dăruire şi competenţă le-au desfăşurat în tot acest timp colegii noştri din alte generații (pe care-i salutăm cu emoție), profesorii de azi, şi nu numai, elevi şi părinţi, autorităţi locale şi comunitare, au avut o unică finalitate: o bună pregătire a celor ce ne vor urma. Se cuvine,de aceea, ca şi pe această cale să le mulţumim tuturor! Mulțumim celor care au condus destinele acestei școli Spineanu Dumitru( 1968-1980; 1984- 1989), Petre Elena( 1980-1984), Lungu Crăița( 1990 – 1991) ,Oprescu Victoria (1991 – 1992) , Bană Mariana ( 1992 – 2006), Abăluță Aurelia din 2006 .

Deci, vă mulțumim călduros tuturor celor care ați participat activ, de-a lungul timpului, la îndeplinirea misiuniișcolii, un lucru departe de a fi ușor. Ceea ce ne-a însufleţit pe toţi a fost spiritul de echipă şi, ceva ce a devenit vizibil doar prin actele noastre: o trăire permanentă care înaripează gândul, dar care şi consumă. Deci, dragi invitați, să nu ne rușinăm de aceasta, pentru că lumea emoţiilor şi a trăirilor dă substanţă fiinţei umane, înnobilându-i faptele. De aceea, vă invit să ne bucurăm împreună, cu emoție, la acest ceas de mare sărbătoare pentru școala noastră.

Acum, când unii cred că şcoala nu mai este far şi că lumea în care trăim dezvoltă şi încurajează doar nonvalorile, noi, profesorii Școlii Gimnaziale ,,Geo Bogza”, părinţi, elevi ,

reprezentanţi ai autorităţii locale, susținem laolaltă că,  dacă vom continua să cultivăm valori precum profesionalism, respect, solidaritate, umanism, atunci şcoala noastră va continua să formeze personalităţi umane de valoare.

Vă mulţumim pentru recunoaşterea şi preţuirea acordată şi vă asigurăm că munca noastră în acest domeniu este o ucenicie pe viaţă!

Dragi invitați, Stimaţi colegi şi părinţi, Dragi elevi,

Octavian Paler spunea că „orice evocare devine în mod fatal o istorie şoptită a momentului în care amintirea începe să vorbească”.Iată-ne deci astăzi, alături, pentru a evoca împreună istoria celor 150 de ani de existență a școlii noastre.

Toate demersurile întreprinse de școală în numele  învățăturii și al  educației,  pe care cu dăruire şi competenţă le-au desfăşurat în tot acest timp colegii noştri din alte generații (pe care-i salutăm cu emoție), profesorii de azi, şi nu numai, elevi şi părinţi, autorităţi locale şi comunitare, au avut o unică finalitate: o bună pregătire a celor ce ne vor urma. Se cuvine,de aceea, ca şi pe această cale să le mulţumim tuturor! Mulțumim celor care au condus destinele acestei școli Spineanu Dumitru( 1968-1980; 1984- 1989), Petre Elena( 1980-1984), Lungu Crăița( 1990 – 1991) ,Oprescu Victoria (1991 – 1992) , Bană Mariana ( 1992 – 2006), Abăluță Aurelia din 2006 .

Deci, vă mulțumim călduros tuturor celor care ați participat activ, de-a lungul timpului, la îndeplinirea misiuniișcolii, un lucru departe de a fi ușor. Ceea ce ne-a însufleţit pe toţi a fost spiritul de echipă şi, ceva ce a devenit vizibil doar prin actele noastre: o trăire permanentă care înaripează gândul, dar care şi consumă. Deci, dragi invitați, să nu ne rușinăm de aceasta, pentru că lumea emoţiilor şi a trăirilor dă substanţă fiinţei umane, înnobilându-i faptele. De aceea, vă invit să ne bucurăm împreună, cu emoție, la acest ceas de mare sărbătoare pentru școala noastră.

reprezentanţi ai autorităţii locale, susținem laolaltă că,  dacă vom continua să cultivăm valori precum profesionalism, respect, solidaritate, umanism, atunci şcoala noastră va continua să formeze personalităţi umane de valoare.

Aurelia Abaluta

Director prof. Scoala Gimnaziala Geo Bogza